Øreakupunktur
Øreakupunktur er en effektiv behandlingsform, enten alene eller som et kraftig supplement til andre terapier som massasje og soneterapi. På dette kurset lærer du å bruke ørets soner målrettet for å støtte kroppens egne selvhelbredende prosesser.

Praktisk informasjon
Oppstart, omfang og eksamen
Kurset går over flere samlinger våren og høsten 2026, og avsluttes med praktisk og skriftlig eksamen. Høstens datoer publiseres så snart de er klare.
- Oppstart: 16.–17. februar 2026, Oslo
- Videre samlinger vår 2026:
- Samling 2: 23.–24. mars 2026
- Samling 3: 4.–5. mai 2026
NB: Det er begrenset antall plasser, så tidlig påmelding anbefales.
Pris
Total pris for hele kurset er 25 000 kroner, inkludert kompendium, alt materiell og eksamensavgifter.
Hvem passer kurset for?
Kurset er laget for terapeuter som ønsker å utvide behandlingstilbudet sitt med en praktisk og etterspurt metode.
- Terapeuter med noe forkunnskap i tradisjonell kinesisk medisin (TCM) og 5-elementloven.
- Soneterapeuter, massasjeterapeuter og andre behandlere som vil styrke effekten av eksisterende behandlinger.
- Behandlere som ønsker mer klinisk trygghet i vurdering, punktvalg og behandlingsoppsett.
Forkunnskap i TCM er en forutsetning for å delta på kurset.
Dette lærer du
Øreakupunktur (auriculoterapi) er en praktisk behandlingsmetode med stort anvendelsesområde, der øret brukes som mikrosystem for å påvirke hele kroppen. Behandlingen egner seg svært godt i kombinasjon med fotsoneterapi, massasje og andre terapiformer, slik at du kan tilby mer helhetlig og effektiv behandling.
På kurset lærer du blant annet:
- Øreakupunkturens historie og grunnprinsipper
- Ørets anatomi og organsystemenes beliggenhet i øret
- Embryologiske hypoteser knyttet til ørets soner
- Hygieniske rutiner, kontraindikasjoner og forsiktighetsregler
- Valg av punkter, behandlingsteknikker og bruk av redskaper (nåler, punktsøker m.m.)
- Analyse, vurdering av klientens behov og gjennomføring av behandling, både alene og i kombinasjon med andre terapier
Undervisningsform
IFH underviser i kinesisk øreakupunktur, supplert med punkter og teorier fra den franske legen Paul Nogier. Undervisningen er praksisnær, med veksling mellom teoretiske forelesninger og omfattende praktiske øvelser.
Deltakerne øver på hverandre og kommer raskt i gang med lokalisering av punkter og riktig bruk av nåler og trykkmassasje. På den måten bygger du både faglig forståelse og trygghet i møte med egne klienter.
Ofte stilte spørsmål
Hva er øreakupunktur?
Øreakupunktur er en form for soneterapi der man stimulerer spesifikke punkter i øret for å påvirke kroppens funksjoner og støtte selvhelbredende prosesser
Kan øreakupunktur kombineres med andre behandlinger?
Ja, metoden egner seg svært godt sammen med for eksempel fotsoneterapi og massasje, og kan gjøre den samlede behandlingen mer effektiv.
Hvilke forkunnskaper trenger jeg?
Du bør ha noe forkunnskaper innen tradisjonell kinesisk medisin og 5-elementloven før du starter på kurset.
Hva koster kurset, og hva er inkludert i prisen?
Total pris for hele kurset er 25 000 kroner, inkludert kompendium, alt materiell og eksamensavgifter.
